زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟


زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟

در مورد وضع حمل، مادران گاهی دچار سردرگمی شده و نمی دانند کدمیک از راه ها یعنی سزارین یا زایمان طبیعی را برای به دنیا آوردن فرزندشان انتخاب کنند. توجه به برخی نکات مهم در همین زمینه می تواند در تصمیم گیری مادران باردار بسیار موثر باشد و اینکه زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟ به این شکل پاسخ داده می شود.

زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟

مقایسه های مهم این دو شکل زایمان:

 • در زایمان سزارین دردهای ناشی از برش و بخیه کردن شکم برای بیرون آوردن نوزاد تا چندین روز همراه مادر است اما در زایمان طبیعی فقط دقایقی قبل از زایمان، درد تحمل می شود و پس از زایمان همه چیز کاملاً طبیعی ست.
 • در زایمان طبیعی مادر می تواند بلافاصله حتی روز بعد به فعالیت های شخصی خود به تنهایی رسیدگی کرده و سریعاً به روال عادی زندگی باز گردد اما در سزارین این مدت زمان، چندین روز و همراه با درد و مراقبت های بیشتر خواهد بود
 • گاهی به دلایل مختلف، متخصص زنان توصیه به سزارین می کند زیرا ممکن است جان نوزاد و یا مادر در خطر باشد در چنین شرایطی، راهی جز انجام سزارین نیست که در این مورد، سزارین به نفع هر دو خواهد بود.
 • شادابی و سرحالی مادران پس از انجام زایمان طبیعی بسیار بیشتر از مادرانی ست که زایمان سزارین انجام می دهند در نتیجه، پاسخ ابهام زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟ می تواند تا حدی مشخص گردد
 • در زایمان سزارین نیاز به مصرف داروهای بیشتری در روزهای بعد از وضع حمل است اما در زایمان طبیعی خبری از این داروها نیست
 • مادران اگر به شکلی طبیعی زایمان کنند می توانند بلافاصله به راحتی و با آغوشی باز به فرزند خود شیر داده و مشکلی هم در این زمینه پیش نخواهد آمد که این مورد هم در جهت رفع ابهامات زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟ می تواند راهگشا باشد.

اینها از مزایا و مقایسه زایمان سزارین با زایمان طبیعی بود که مشخص می کند کدامیک از زایمان ها بهتر و کمر دردسرتر است و بخوبی پاسخگوی سوال زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟ خواهد بود.

 

دکتر مهزاد احمدی

در چه زمان هایی سزارین بهتر از زایمان طبیعی ست

با توجه به تمامی مزیت های زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین اما گاهی پزشک زنان پس از بررسی و آزمایشات متوجه نقصی در نوزاد و یا مادر خواهد شد که می تواند دلایل متعددی داشته باشد.

در چنین شرایطی، توصیه جدی به انجام سزارین می شود. مواردی مانند

 • جدا شدن جفت از خط رحمی
 • اگر نوزدان دوقلو یا بیشتر باشند
 • چنانچه سابقه قبلی سزارین داشته باشد
 • برخی بیماری ها در مادر مانند دیابت، فشار خون، مشکلات قلبی
 • وقتی شکل قرارگیری نوزاد بجای تولد با سر، برعکس باشد یعنی آماده تولد با پاها
 • ….

شرایطِ بعد از زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟

بارداری و زایمان فرآیندی بسیار پیچیده و مهم است زیرا انسانی دیگر در بطن مادران شکل گرفته و پس از وضع حمل، مادر احساس سبکی و در واقع نوعی تهی شدن دارد. این شرایط (احساس تهی شدن) پس از زایمان طبیعی بیشتر اتفاق می افتد زیرا در سزارین به دلیل انجام جراحی در اتاق عمل، شرایطِ جراحی معمولاً بر شرایط وضع حمل (که طبیعی نیست) غلبه می کند.

در زایمان سزارین معمولاً برخی دردها در ناحیه شکم و زیر شکم بیشتر از خانم هایی ست که به روش طبیعی وضع حمل کرده اند همچنین مشکلاتی مانند تعویض پانسمان، باقی ماندن جای بخیه، تحمل کردن درد تا مدت زمانی بیشتر از زایمان طبیعی سبب می شود به این نتیجه برسیم در بسیاری شرایط، استفاده از زایمان طبیعی بهتر از سزارین است و شرایط بعد از زایمان سزارین کمی سخت تر از طبیعی خواهد بود.

در زایمان طبیعی همانطور که از نامش پیداست، به دلیل طبیعی بودن تمامی فرآیند، مادر پس از یک یا دو روز می تواند به تدریج به زندگی کاملاً طبیعی خود بازگشته و شرایط بهتری را تجربه کند در نتیجه، ابهام مهم شرایطِ بعد از زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟ به این شکل براحتی پاسخ داده می شود.

دکتر مهزاد احمدی

متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی زنان

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *