پاپ اسمیر


پاپ اسمیر

پاپ اسمیر به آزمایشی بسیار مهم در مورد تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم گفته می شود. دهانه یا گردن رحم به بخشی مابین واژن و رحم در زنان گفته می شود که مستعد تشکیل و ایجاد سرطان است. سلول های گردن رحم در مراحل اولیه سرطان دچار تغییراتی خواهند شد که اگر این تغییرات به موقع و در همان مراحل ابتدایی تشخیص داده شود می توان به سرعت با نابود کردن آن سلول ها، از ایجاد سرطان گردن رحم جلوگیری کرد. به این آزمایش «پاپ تست» هم گفته می شود.

 

پاپ اسمیر

پاپ اسمیر

مراقبت ها قبل از پاپ اسمیر

برای اینکه بتوان بهترین نتیجه از پاپ تست را به دست آورد بهتر است این آزمایش بین دوره های قاعدگی انجام شود تا نتیجه آزمایش مفیدتر باشد البته می توان آن را در طول دوره قاعدگی هم انجام داد.
مراقبت های خاص قبل از این آزمایش، خیلی هم پیچیده نیست اما به هر حال، رعایت برخی موارد مراقبتی مهم است:
– قبل از آزمایش رابطه جنسی نداشته باشید
– تامپون استفاده نکنید
– از انواع کرم، دارو، شیاف و دوش واژینال استفاده نکنید
– از انواع محصولات قاعدگی، اسپری ها و پودرها استفاده نکرده باشید.
با رعایت این نکات می توانید با خیالی راحت این تست مهم زنانه را انجام دهید.

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

به هر حال همیشه انجام اینگونه آزمایشات به دلیل شرم و حیا در زنان می تواند کمی ناخوشایند باشد اما به دلیل اهمیت بسیار فراوان در حفظ سلامتی زنان بایستی آن را درست و به موقع انجام داد تا دچار دردسرهای فراوان بعدی نشوید.
چنانچه برای انجام آزمایش پاپ اسمیر اقدام کرده اید پس از مراجعه به مطلب متخصص بایستی روی تخت مخصوص دراز کشیده و پاهای خود را بر روی پایه هایی که در بالای تخت قرار دارند بگذارید. اکنون پزشک با وسیله ای به نام اسپکولوم، واژن را مقداری باز کرده تا بتواند به راحتی داخل گردن رحم را مشاهده کند.
در این مرحله و با در دسترس قرار داشتن دهانه رحم، پزشک با استفاده از سواب اقدام به برداشتن چند نمونه سلولی از دیواره گردن رحم می کند. این کار نه درد زیادی دارد و نه عوارض خاصی اما نتیجه آن بسیار مهم و به شدت برای سلامتی زنان مثبت خواهد بود.
نمونه سلول های گردنه رحم پس از برداشته شدن، بر روی یک لام شیشه ای قرار گرفته و به این شکل، متخصص اقدام به بررسی و تشخیص بیماری یا سلامت فرد خواهد کرد.

 

دکتر مهزاد احمدی

متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی زنان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *