سلامت بارداری

اهمیت حفظ سلامت بارداری : شما می توانید مراقبت ها و ویزیت های دوران بارداری را به محض باردار شدن آغاز کنید. البته توصیه می شود قبل از اقدام به بارداری نزد متخصص خود مراجعه نمایید که این عمل به عنوان مراقبت قبل از بارداری شناخته میشود. چنانچه پیش از باردار شدن امکان مراجعه نزد پزشک را ندارید، میتوانید پس از بارداری مراقبتهای مخصوص این دوران را شروع کنید.

سلامت بارداری دکتر مهزاد احمدیبا توجه به مدت بارداری شما و میزان ریسک حاملگی تان تعداد ویزیت ها تعیین خواهد شد. معمولاً زمانبندی مراقبتهای دوره بارداری برای مادران سالم 18 تا 35 سال به صورت ذیل می باشد:

  1. در 32 هفته اول بارداری (هر 4 الی 6 هفته یک بار)
  2. در هفته های سی و دوم تا سی و هفتم بارداری (هر 2 الی 3 هفته یک بار)
  3. از هفته سی و هفتم بارداری تا تولد نوزاد (هر هفته)

البته لازم به ذکر است که اگر بارداری پر ریسکی داشته باشید، امکان دارد پزشکتان ویزیتهای بیشتری را توصیه نماید.

نخستین جلسه ویزیت مراقبت دوران بارداری: در نخستین جلسه ویزیت مراقبت دوره بارداری که طولانی ترین ویزیت شما می باشد، با پزشک در رابطه با تاریخچه پزشکی خودتان، همسر و نیز خانواده تان گفتگو می کنید.

پزشک برای اینکه از سلامت شما اطمینان حاصل کند، با معاینه بدنی و تجویز آزمایش های ادرار و خون، چکاپ کاملی از شما انجام میدهد. این معاینات شامل موارد ذیل می گردد:

  • اندازه گیری فشار خون، قد، وزن، تعداد تنفس و نبض
  • معاینه لگن
  • معاینه سینه ها
  • در صورت ضرورت آزمایش بیماری های آمیزشی (نظیر سوزاک، کلامیدیا، ایدز و سفلیس)
  • غربالگری دیابت، کم خونی، سرخجه و هپاتیت ب
  • آزمایش پاپ اسمیر

ضمن اینکه ممکن است پزشکتان در مورد سبک زندگی و برنامه غذایی تان و نیز ویتامین های مورد نیاز در دوره بارداری با شما گفتگو کند. مهم ترین ویتامینی که لازم است در دوره بارداری خود مصرف نمایید، اسید فولیک می باشد که البته توصیه می شود قبل از مادر شدن از آن استفاده کنید.

معمولاً پزشکان در نخستین ویزیت طبق نتیجه بررسی های اولیه، نکات و تغییراتی در سبک زندگی را به شما گوشزد میکنند که تضمین کننده سلامت بارداری و یک بارداری بی خطر برای شما خواهد شد.

شایان توجه است که استفاده از برخی داروها در دوره بارداری خطرناک است. توصیه می شود اگر هرگونه دارو یا مکملی مصرف می کنید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید و قبل از مصرف هرگونه داروی جدید در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید.

 

دکتر مهزاد احمدی

متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی زنان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *