بارداری

بارداری به معنای پرورش جنین و یا رویان در رحم یک زن است که با نام های دیگری مانند «آبستنی» و «حاملگی» هم شناخته می شود. هر زنی که دارای همسر و در واقع متاهل باشد بسیار بیشتر می تواند مستعد پرورش جنین به دفعات باشد. حاملگی دورانی بسیار متفاوت، سخت و البته شیرین برای مادران است زیرا در این دوران در حال پرورش موجودی دیگر در بطن خود می باشند که امر بسیار با اهمیتی ست.

بارداری
مدت طبیعی بـارداری 9 ماهه است اما گاهی نیز بنا به دلایل متعددی این زمان به 7 و یا حتی 6 ماه کاهش خواهد یافت. در چنین شرایطی به نوزاد متولد شده «نارس» گفته می شود زیرا 2 تا 3 ماه زودتر از موعد مقرر از رحم مادر خارج گردیده یعنی نتوانسته دوران بسیار مهم رشد و نمو خود را در رحم مادر، که دارای شرایطی بسیار مطمئن و کنترل شده است کامل کند.

چگونگی باردار شدن

ابتدا دو زن و مرد با یکدیگر وارد رابطه جنسی شده و پس از برقراری این رابطه، اسپرم مرد وارد رحم زن خواهد شد. در چنین شرایطی، اسپرم به سمت لوله فالوپ حرکت کرده تا بتواند خود را به تخمک ها برای باروری برساند. به محض رسیدن اسپرم به تخمک، وارد آن شده و در چنین شرایطی دیواره تخمک دیگر اجازه ورود به سایر اسپرم ها را نخواهد داد. به این شکل، لقاح اتفاق خواهد افتاد که نتیجه آن رشد جنین در رحم مادر است.

انواع بـارداری

حاملگی به دو شکل در زنان ایجاد می شود که هر کدام شرایط و ویژگی های خود را خواهد داشت:
– بارداری طبیعی و بی خطر: به آن دسته از حاملگی هایی گفته می شود که مادر بدون هیچ مشکل و عارضه ای، مدتِ چندین ماهۀ حاملگی را به خوبی طی می کند.
– بارداری پرخطر: گاهی ممکن است برخی از زنان در دوران 9 ماهه حاملگی نیاز به مراقبت و حمایت های ویژه ای داشته باشند مانند مادرانی که در حال پرورش جنین دو یا چندقلو هستند. و یا مادرانی که دچار دیابت بارداری و گاهی نیز نارسایی دهانه رحم و… می باشند. گاهی خطر در دوران حاملگی آنچنان برای مادران زیاد است که متخصص زنان و زایمان توصیه به ختم بـارداری می کند.

سن مناسب بارداری

همیشه از مهم ترین سوالات در مورد باردار شدن همین مورد است. توصیه تمامی محققان و پزشکان، باردار شدن بین سنین 20 تا 35 سالگی ست زیرا در سنین کمتر از 20 سال احتمال پاره شدن کیسه آب و نهایتاً زایمان زودرس وجود دارد. در سنین بیش از 35 هم ممکن است مشکلاتی برای مادر ایجاد شده و یا عارضه های کروموزومی برای جنین ایجاد گردد.

 

دکتر مهزاد احمدی

متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی زنان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *